logo

•• Nie je pohyb ako pohyb ••


Pohyb slúži na udržanie kondície, predovšetkým k rozvoju vytrvalosti, obratnosti a sily. Ako odporúčanie pre udržanie kondície schválila Svetová zdravotnícka organizácia v roku 1995 polhodinu nenáročného pohybu denne. V súčasnosti sú si ale odborníci istí, že bežnú dennú  aktivitu, ako je chôdza a domáce práce, musia ľudia doplniť intenzívnym cvičením, najlepšie  dvadsať minútovým cvičením, a to najmenej trikrát do týždňa.

Vytrvalosť môžete rozvíjať rýchlou chôdzou, joggingom, behom, cyklistikou, plávaním, lyžovaním a pod.

Na obratnosť sú najlepšie loptové hry.

Na rozvoj sily nám skvele poslúži posilňovacie cvičenie, pri ktorom môžete využiť i rôzne pomôcky ako sú malé činky, gumy na cvičenie, lopty a podobne.

Jeden zo športov, ktorého korene siahajú ďaleko do minulosti, je plávanie. Plávanie je výborné pre vývoj pohybového aparátu, taktiež posilňuje srdce a pľúca. Plávaním môžeme trénovať vytrvalosť, navyše je to dobrý prostriedok na otužovanie a prekrvenie organizmu. Plávanie sa ako jeden z mála športov odporúča pri bolestiach chrbta a kĺbov (pri problémoch s krčnou chrbticou je vhodné plávať s tvárou ponorenou do vody alebo na chrbte).

Rovnako dobré je bicyklovanie a cykloturistika. Cestná cyklistika, vďaka rýchlej jazde pozitívne ovplyvňuje zdatnosť srdcového cievneho systému, horské bicykle zase zlepšujú silovú vytrvalosť. Cyklistika celkovo zlepšuje telesnú kondíciu a je ideálna na úpravu telesnej hmotnosti. Zlepšuje sa pri nej postreh, odolnosť voči stresu a hlavne – je to pohyb na čerstvom vzduchu (pokiaľ ovšem nejazdíte v kolóne áut).

Dobrá rada: Do výbavy cyklistu patrí ochranná prilba, ktorá môže pri nehode zachrániť život. Pozor dávajte aj na pitný režim, pretože na bicykli rýchlo stratíte veľké množstvo tekutín, je dobré so sebou na dlhšie trasy brať fľašu s vodou.

In-line korčuľovanie je skvelým tréningom koordinácie pohybu, posilňuje najmä svaly dolných končatín a je to dobrá príprava i pre ľadové korčuľovanie. Pri korčuľovaní nezabúdajte na chrániče na kolena, lakte a zápästia a prilbu.

V posledných rokoch sa u nás presadzujú rôzne netradičné formy pohybu. Veľmi obľúbeným sa stáva brušný tanec. Tanec rozvíja koordináciu pohybu, cit pre rytmus a hudbu.

 

Zdroj:
Výživa ve výchově ke zdraví, výukový program pro pedagogy na 2. stupni ZŠ

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...